Fórum starého tance

Couranta

Started by Xen, October 02, 2008, 11:01:16 AM

Previous topic - Next topic

Adetka

Quotez případného postoje, skočíte na pravou nohu stavě levou nohou do prvního kroku, pak skočíte na pravou nohu dopadaje na druhý krok do spojených nohou neboli pied joinct; a to je celý simple doleva.

tak z toho jsem Jelen

Michal Medvěd

Jelikož ten překlad na stránkách bude dost neaktuální, přikládám poslední verzi.




Arbeau.
Liší se od volty dost: tančí se ve svižné dvojné míře složené ze dvou simples čili jednoduchých kroků a jednoho double neboli dvojitého kroku na levou stranu, a stejně tak na stranu pravou; a kráčí se vždy vpřed nebo do strany, a někdy se i ustupuje, jak se tanečníkovi zlíbí. A povšimněte se, že v courantovém kroku se musí skákat, což se u pavany ani u nízkého tance čili basse­‑dance nedělá. Abyste tedy udělal v courantě simple doleva, z případného postoje, skočíte na pravou nohu stavě levou nohou do prvního kroku, pak skočíte na pravou nohu dopadaje na druhý krok do spojených nohou neboli pied joinct; a to je celý simple doleva. Pak uděláte totéž obráceně, abyste dokončil simple doprava. Při double doleva musíte skočit na pravou nohu stavě levou nohu do prvního kroku řečeného double doleva, pak skočíte na levou nohu dělaje druhý krok pravou nohou, pak skočíte na pravou nohu dělaje třetí krok levou nohou, pak skočíte na pravou nohu dělaje čtvrtý krok do spojených nohou neboli pied joinct; a to je celý double doleva. Právě tak, ovšem opačně, uděláte dva simples a double doprava. Za mých mladých let se ke courantě pojila následující hra a ballet: tři mladíci si vybrali tři dívky, a když se vyrovnali do řady, první tanečník odvedl svou dámu na druhý konec sálu a vrátil se ke svým společníkům, druhý udělal totéž, a pak i třetí, takže ony tři dívky zůstaly osamoceny na jednom konci sálu a ti tři mladíci na druhém. A když se třetí vrátil, první vyrazil napodobujíc pitvorně různé obličeje a chování zamilovaných, jako je oprašovaní se, popotahování punčoch a urovnávání košile; vyrazil tedy (jak jsem řekl) za svou dámou, která mu ale odmítla podat ruku nebo se k němu otočila zády. A když to mladík spatřil, vrátil se na své místo nasadiv zoufalý výraz. Druzí dva pochodili obdobně. Nakonec si šli pro řečené dámy všichni tři naráz, každý pro tu svou, a poklekli a prosili o milost se sepjatýma rukama; a tehdy jim řečené dámy padly do náruče, a pak tančili řečenou courantu hlava nehlava.

Capriol.
Dnes už se couranta tímto způsobem netančí?

Arbeau.
Pokud jde o kroky, byly by měly zůstat stejné, ovšem mladíci, kteří se neučili a nevědí, co je simple a double, tančí podle své fantazie a spokojí se s tím, když správně dopadnou do kadence; a při tanci se otáčejí a při tom pouštějí ruku dámy, a když se dotočí, stále tanče opět dámu za ruku uchopí a pokračují dál. A když je tanečník unavený a jeho společníci si toho všimnou, odloudí a ukradnou mu tanečnici a vyvedou ji k tanci sami. A nebo mu naopak dají do ruky jinou, když jim ta první přijde unavená. Zde je tabulace couranty.

Xen

#1
Tak po delsi dobe mam zase trochu cas, tak ted mam dotazy na courantovy krok. Z toho popisu od Arbeau mi to neni moc jasne. Takze pokud mate nekdo nejakou rozumnou predstavu, tak mi ji prosim napiste. Diky.

Mikulasuv preklad je zde:
http://blog.rond.cz/2007/09/20/orchesographie-courante/

Na obrazkach ukazky z anglickeho prekladu od Mary Stewart Evans s poznamkami od Julie Sutton